Dermatologia: zabiegi

Dermatolodzy którzy u nas pracują to: dr Beata Markiewicz i dr Teresa Kusiba - Wodniak

Elektrokoagulacja 

Polega na ścięciu białka tkanek poprzez termiczne jego uszkodzenie, przy użyciu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości. Wskazaniami do elektrokoagulacji są np.: brodawki wirusowe czyli kurzajki, płaskie, brodawki łojotokowe, prosaki, włókniaki. Zabieg wykonywany jest przy użyciu elektrod, które mogą mieć różny kształt - najczęściej igły, igły zakończonej kulką, noża.

Krioterapia

Krioterapia polega na leczeniu niskimi temperaturami i jest wykorzystywana w niemal wszystkich dziedzinach medycyny od bardzo precyzyjnych zabiegów chirurgicznych do ogólnoustrojowych.
Krioterapia dermatologiczna najczęściej stosowana jest w leczeniu brodawek, rogowaceń, przebarwień, łagodnych rozrostów oraz znamion naczyniowych.

Usuwanie znamion

Zabieg wycięcia chirurgicznego wykonuje się po zastosowaniu miejscowego znieczulenia, przez co jest zupełnie bezbolesny. Po wycięciu zmiany zakładane są szwy i opatrunek, które usuwa się po około 1 tygodnia od zabiegu. Po zabiegu zlecane jest badanie histopatologiczne. Badanie histopatologiczne polega na mikroskopowym oglądzie materiału tkankowego pobranego ze zmiany skórnej. Materiał do badania pobiera się od pacjenta za pomocą biopsji (wycięcia) zmienionego fragmentu skóry lub całej zmiany.

Dermatoskopia

Badanie polega na oglądaniu wybranych zmian chorobowych skóry za pomocą dermatoskopu. Jest to specjalne urządzenie optyczne powiększające 10-krotnie, z oświetleniem bocznym (oświetlającym oglądaną powierzchnię), które pozwala uzyskać "trójwymiarowy obraz" skóryDaje możliwość klinicznego odróżnienia czerniaka od łagodnych zmian tzw. pieprzyków, oraz rozpoznania innych zmian barwnikowych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Badanie dermatoskopowe należy wykonać, gdy znamię niepokoi – szybko rośnie, łuszczy się, swędzi, krwawi, ma nieregularne brzegi lub niejednolity kolor, zmienia się. Dermatoskopii powinny się poddawać regularnie (1-2 razy w roku) osoby z grupy podwyższonego ryzyka: o jasnej karnacji, włosach, oczach, z licznymi piegami oraz osoby, u których w rodzinie wystąpiło zachorowanie na czerniaka.

Laserowe zamykanie naczynek

W medycynie estetycznej zamykanie rozszerzonych naczynek krwionośnych laserem to jedna z najskuteczniejszych metod. Zabieg polega na naświetlaniu promieniem lasera rozszerzonego naczynka. Promień lasera gwałtownie podgrzewa krew w naczynku powodując jego obkurczenie 
i trwałe zamknięcie. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. W przypadku większych naczynek lub naczyniaków może być wymagane powtórzenie zabiegu.